تحریم ها برداشته شد ، پیام تبریک رئیس جمهور روحانی

پیام تبریک رئیس جمهور روحانی


hassan-rohani

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت رشید و قهرمان ایران،

امروز برجام به فرجام رسید.

خدای منان را بر این نعمت بزرگ سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم.

این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد.

در تاریخ هر ملتی، لحظاتی وجود دارد که به‌خوبی جایگاه و شخصیت آن ملت را نشان می‌دهد؛ لحظاتی که چشم جهان را به تصمیم و ارادۀ یک ملت، خیره می‌کند و نفس‌ها را در سینه، حبس و ذهن‌ها را متمرکز می‌کند تا صدای مردمان یک کشور را بشنوند.

یکی از آن لحظاتِ تاریخی، اکنون است که ارادۀ تاریخ‌ساز ملت ایران تحقق یافته است و صدای صلح و عزت و فرهیختگی ایران اسلامی در جهان طنین‌انداز گشته است. ما ایرانیان، دستان خود را به‌سوی جهانیان به نشانۀ دوستی دراز کرده‌ایم و با عبور از همه دشمنی‌ها و بدگمانی‌ها و توطئه‌چینی‌ها، فصل تازه‌ای در روابط کشورمان با جهان گشوده‌ایم.

امروز با اعلام رسمی اجرای برجام، از پرونده هسته‌ای ایران، «امنیت‌زدایی» شد؛ قطعنامه‌های ظالمانه علیه ملت ایران، لغو گردید؛ طومار تحریم درهم پیچیده شد، حقوق هسته‌ای ایران تثبیت گردید و اقتصاد ایران در مدار اقتصاد جهانی قرار گرفت. ما با عنایات حق و نصرت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و به استناد فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای و با اتکاء به رأی ملت شریف ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ و با مهارت دیپلمات‌ها و توانمندی دانشمندان هسته‌ای توانستیم در مذاکراتی حرفه‌ای و پیچیده، با عزت و اقتدار، با جهان به توافق برسیم.

ما اکنون از گردنۀ خطرناک در اقتصاد، عبور کرده‌ایم و راهبرد ملی ما همچنان راهبرد اقتصاد مقاومتی است، البته اقتصاد مقاومتی در ستیز با اقتصاد جهان نخواهد بود، بلکه در پیوند با آن قرار دارد.

اجرای برجام به ضرر هیچ کشوری نیست؛ دوستان ایران خوشحال‌اند و رقیبان نیز نباید نگران باشند. ما برای هیچ دولت و ملتی، تهدید نیستیم؛ ما ضمن آمادگی کامل برای حفاظت از کیان ایران، پیام‌آور صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جهان هستیم.

پیروزی در مذاکرات هسته‌ای، پیروزی جناحی نیست، و اجرای برجام به ضرر هیچ جناح و گروهی نخواهد بود. برجام، فرجام و سرانجامِ مقاومت، خردورزی و تدبیر و ارادۀ ملتی است که با جنگ و خشونت مخالف است و منطق و مذاکره و جدال احسن را برگزیده ‌است.

ملت شریف ایران،

می‌دانم در طول سال‌های تحریم و فشار، بر شما چه گذشته است. اما اکنون که زنجیرهای تحریم از پای اقتصاد ایران گسسته شده و عزت و استقلال کشور نمایان گشته است، اکنون زمان ساختن و بالیدن است. شما ملت، با صبر و متانت و سربلندی، تحریم را پشت سر گذاشتید. امروز دورانِ گذار از تحریم به توسعه است که نیاز به کار، ابتکار و سرمایه‌گذاری و استفاده از فرصت جدید از سوی همگان به‌ویژه جوانان عزیز دارد.

من با تقدیر از ملت ایران، مقام معظم رهبری، مراجع بزرگ تقلید، دولت‌های گذشته و دستگاه دیپلماسی و قانون‌گذاری کشور و با سجدۀ شکر به درگاه خداوند بزرگ، این لحظه تاریخی در حیات ملت ایران را به پیشگاه همه شهیدان به‌ویژه شهدای فناوری هسته‌ای ایران، تقدیم می‌کنم، آنان که به ما آموختند، ثمره مجاهدت و صبر، عزّت و افتخار است.

لازم می‌دانم از یکایک هموطنان عزیزمان در هر جای دنیا، بخاطر دو سال و نیم همکاری و همراهی در تلاش‌های شبانه‌روزی با دولت تدبیر و امید برای رسیدن به توافق هسته‌ای و پایان تحریم‌ها، تشکر و تقدیر نمایم.

سلام و درود بر ملت غیور ایران. «سلام علیکم بما صبرتم».

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

شهردار همدان از امضای پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری همدان و ارفورت آلمان خبر داد و گفت: همکاری‌ها در زمینه ایجاد سایت بازیافت زباله و پسماند در همدان بین این دو شهر گسترش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان ، سیدمصطفی رسولی صبح امروز در دیدار با مدیران شهرداری ارفورت آلمان اظهار داشت: به دنبال انتخاب همدان به عنوان یکی از سرسبزترین و زیباترین شهرهای ایران از سوی مجمع جهانی شهرهای اسلامی به عنوان پایلوت شهر سبز جهان اسلام این دیدار شکل گرفته است.

رسولی با اشاره به اینکه همدان وسعتی بالغ بر هفت هزار هکتار، بیش از 500 هزار نفر جمعیت و آثار تاریخی بسیاری دارد، گفت: همدان در زمینه گردشگری ارزش و جایگاه بالایی دارد که به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن شناخته شده است.

وی تصریح کرد: این آمادگی دارد که در زمینه‌های شهرهای الکترونیک، ایجاد نیروگاه‌های خوردشیدی، توسعه گردشگری، توسعه حمل و نقل ریلی، حمل و نقل درون شهری، خرید اتوبوس و تاکسی هیبریدی و راه‌اندازی کارخانه پسماند همکاری لازم را با طرف آلمانی داشته باشیم.

شهردار همدان بیان کرد: مدیران شهرداری همدان برای این اهداف آمادگی همکاری داشته و انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری مشترکی را با طرف آلمانی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: با توجه به مشترکات دو شهر همدان ایران و ارفوت آلمان در زمینه کشاورزی و گردشگری و انتخاب این دو شهر به عنوان شهر سبز پایدار می‌توان همکاریهای مناسبی در این زمینه‌ها داشت.

رسولی با بیان اینکه بیش از 40هزار دانشجو در همدان تحصیل می‌کنند، گفت: این امر زمینه خوبی را برای همکاری در زمینه مباحث علمی و دانشجویی می‌تواند داشته باشد.

عضو شورای شهر همدان نیز در این جلسه گفت: در همدان به کارهای زیادی به‌ویژه در زمینه خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک نیاز وجود دارد که می‌توان از این فرصت ایجاد شده بهترین استفاده را داشت.

کامران گردان با اشاره به اینکه در چند سال گذشته سعی کرده‌ایم تا علم و تجربه را با یکدیگر تلفیق کنیم، گفت: تا از همه شخصیتهای علمی و فنی شهر استفاده کرده و در کنار آن از شهرهای موفق دنیا نیز الگوبرداری کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه خدمات شهری از جمله پسماند و المان‌های شهری نیازمند بازنگری هستیم، گفت: انتظار می‌رود کمکی در این زمینه از سوی شهر ارفوت صورت گیرد.

گردان با اشاره به میدان مرکزی همدان عنوان کرد: شهرداری همدان طرح ساماندهی و بازگرداندن میدان امام(ره) به حالت اولیه خود است که انتظار می‌رود طراحان شهر ارفوت طرح المان این میدان را انجام دهند.

وی با بیان اینکه میدان مرکزی امام از اهمیت و جایگاه بالایی در شهر همدان برخوردار است، تصریح کرد: طراحی المان میدان مرکزی همدان پیوند محکمی بین همدان و ارفوت آلمان خواهد بود.

شناسه خبر: 1049749 سرویس: استانها ۲۸ فروردين ۱۳۹۵

آغاز گفتمان شهر ارفورت در آلمان با همدان مهد تاریخی ایران

  آغاز گفتمان شهر ارفورت در آلمان با همدان مهد تاریخی ایران
Details

کاشت نهال دوستی ارفورت و همدان به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری همدان:

با همكاري حوزه خدمات شهري شهرداري همدان درخت صلح و دوستي بين شهرهاي همدان و وايمار آلمان در محوطه آرامگاه باباطاهر كاشته شد

 اين مراسم با حضور رئيس كميسيون سرمايهگذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان، برخي مديران شهري، شهردار وايمار و برخي خبرنگاران آلماني برگزار شد.

رئيس كميسيون سرمايهگذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان در حاشيه اين مراسم و در گفتگو با خبرنگار هگمتانه گفت: اين گروه در سفري يك روزه و در قالب كاروان صلح و دوستي به همدان سفر كردهاند.

علي رضايي ابراز اميدواري كرد: اين گروه با آمدن به همدان شناخت خوبي از ظرفيتهاي فرهنگي تاريخي همدان به دست آورند و معرف خوبي از همدان به هموطنان خود باشند.

وي اظهار كرد: اينگونه سفرها باعث تشويق ساير مردم جهان به سفر به ايران به ويژه همدان خواهد شد.

وي با ابراز اميدواري از تقويت روابط فرهنگي بين همدان و آلمان گفت: با ورود گروههاي بيشتر گردشگري به همدان صنعت گردشگري به فعليت بيشتري برسد.

رضايي با اشاره به ظرفيتهاي تاريخي و فرهنگي شهر همدان افزود: همدان توانايي و استعداد پذيرش گردشگر از همه نقاط دنيا را دارد.

وي معرفي ظرفيتهاي گردشگري به همه دنيا توسط مديران، مسؤولان و شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان را گامي مهم در راستاي تقويت روابط عنوان كرد و اظهار كرد: معرفي درست و بهتر شهر همدان، جذابيت براي حضور گردشگران داخلي و خارجي را بيشتر ميكند.

در ابتداي اين برنامه معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شهرداري همدان با بيان اينكه همدان با پيشينه تاريخي بسيار زياد نخستين پايتخت ايران بوده است، گفت: همدان از لحاظ وسعت و جغرافياي كوهستاني موقعيت مناسبي دارد.

محمدرضا بياناتي با اشاره به شباهتهاي شهري همدان و ارفورت آلمان افزود: هر دو شهر به صورت شعاعي و دايرهوار با يك ميدان مركزي ساخته شدهاند.

در پايان نيز مؤسس خانه ايران در شهر وايمار آلمان گفت: اين درخت در پي عقد قرارداد دوستي بين شهرهاي شيراز و وايمار در 5 سال گذشته كاشته ميشود كه نشاندهنده علاقه آلمانيها به برقراري و تعميق روابط با ايران است.

پيروزان محبوب با اشاره به برگزاري جشنوارههاي مختلف فرهنگي، هنري در كشور آلمان و حضور هنرمندان ايراني در آنها افزود: تاكنون بيش از 200 هنرمند ايراني از جمله شاعران، نويسندگان، نقاشان و مينياتوريستهاي بزرگ به مردم آلمان معرفي شدهاند.

وي با بيان اينكه امسال دومين كاروان نوروزي از آلمان وارد همدان شده است، اظهار كرد: اين گروه به دنبال برقراري دوستي و سپس قرارداد خواهرخواندگي بين همدان و اورفورت آلمان هستند.

اشتفان ولو شهردار وايمار نيز نسبت به تعميق روابط بين همدان و وايمار بسيار خوشبين بود و گفت: با توجه به اشتياق هنرمندان ايراني براي حضور در جشنوارههاي آلمان اين روابط بهتر خواهد شد.

همچنين در سفر يك روزه گروه صلح و دوستي وايمار آلمان به همدان، اين گروه از اماكن ديدني و تاريخي و گردشگري همدان بازديد مي كنند و با تاریخ و تمدن قدیمی ترین پایتخت ایران آشنا میشوند.

خانه ایران در وایمار قابل ذکر میداند که هیات عالی رتبه از ایالت تورینگن و شهرداری پایتخت این ایالت (ارفورت) در قالب مسئولین سیاسی / اقتصادی و فرهنگی / گردشگری و ورزشی با رویکرد تعمیق روابط ، انتقال تجربیات و سرمایه گذاری بین شهر های همدان و ارفورت ، شیراز و وایمار و همچنین دزفول و شهر ینا در این ایالت در همه زمینه های مورد علاقه طرفین و با هماهنگی های انجام شده توسط وزارت خارجه محترم ج.ا.ایران (نمایندگی برلین) و دیگر نهادهای دخیل در این گفتمان(سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بخش خصوصی) در اردیبهشت سال 95 از ایران عزیز بازدید خواهد کرد.

به امید هر چه پر ثمرتر بودن این گفتمان ارزشمند - پیروزان محبوب - خانه ایران

> بیشتر

ششمین بزرگداشت حافظ در وایمار و ارفورت آلمان

ششمین بزرگداشت حافظ در وایمار و ارفورت آلمان
Details

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران - ایبنا

جشنواره‌ فرهنگی بزرگداشت حافظ، به همت خانه‌ ایران در وایمار، انستیتو فرهنگی حافظ در برلین و مشارکت رایزنی فرهنگی كشورمان، مرکز اسلامی هامبورگ و شهرداری شیراز، وایمار و ارفورت، از 9 تا 12 مهر در شهر وايمار برگزار شد.

 ششمین دوره از جشنواره‏ی بزرگداشت حافظ شیرازی، با وجوه جديدي از همکاری‌های فرهنگی و هنری، گفت‌وگو و تعاملات دینی و نیر ملاقات‌های مسئولان ارشد شهرهای شیراز، ارفورت و وایمار در آلمان همراه بود.

آغاز این جشنواره‌ فرهنگی با حضور علیرضا پاک‌فطرت، شهردار شهر شیراز، جمعی از اعضای شورای شهر شیراز و نیز هنرمندان و استادان دانشگاهی اعزامی از این شهر به همراه مدیر مرکز اسلامی هامبورگ، رایزن فرهنگی ايران در آلمان و مدیر خانه‌ ایران در وایمار، در تالار شهرداری شهر ارفورت و به دنبال آن در کلیسای اعظم کاتولیک این شهر برگزار شد.

در این مراسم، در ابتدا آندریاس باوزواین، سرشهردار ارفورت (پایتخت ایالت تورینگن آلمان) ضمن استقبال از هیأت ایرانی، از حضور شهردار شیراز و هیأت همراه و نیز رایزن فرهنگی ايران در آلمان ابراز خشنودی كرد. سپس از هیأت ایرانی دعوت كرد تا ضمن حضور در محل برگزاری جلسات شورای شهر، گفت‌وگوهای رسمی را آغاز كنند.

 سر شهردار ارفورت در این مراسم در سخنانی از اینکه برگزاری هفته‌ فرهنگی و جشنواره‌ حافظ، موجب تعامل بیشتر میان دو ملت ایران و آلمان شده است، ابراز خوشحالی کرد و گفت: برگزاری چنین جشنواره ‏های فرهنگی، موجب شناخت افزون ملت‌ها از یکدیگر می‌شود.

وی همچنين ضمن بیان ویژگی‌های شهر ارفورت و ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی آن، از این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای آلمان یاد و اظهار امیدواری كرد كه در چارچوب خواهرخواندگی با یکی از شهرهای ایران، شاهد توسعه‌ همکاری در ابعاد مختلف باشیم.

پس از آن، محمدمهدي ایمانی‌پور، رایزن فرهنگی کشورمان در آلمان، در سخناني گفت: از مظاهر پیمان‌های خواهرخواندگی شهرها، سهیم شدن دولت‌ها در فعالیت‌های فرهنگی است و یکی از نتایج و دستاوردهای آن برگزاری پرشکوه جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی و هنری است.


رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود: شهرهای ارفورت و همدان، دارای وجوه مشترک فراوانی هستند. هر دو شهر به علم و ادبیات شهرت دارند. ابوعلی سینا، از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که مقبره‌ او در همدان قرار دارد و آرامگاه باباطاهر، شاعر و عارف فارسی‌زبان در این شهر است.

وی همچنین از شهر ارفورت، به عنوان سرزمینی یاد كرد که بسیاری از شخصیت‌های ادبی و مذهبی آلمان همانند گوته و لوتر در آن زیسته و آثار خود را نگارش كرده‌اند.

ایمانی‌پور، در ادامه ضمن برشمردن وجوه همکاری، از همدان به عنوان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران که از پیشینه‌ چهار هزارساله‌ای برخوردار است و شهر ارفورت به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین شهرهای سرزمین آلمان با تاریخی 1200 ساله یاد و اظهار كرد: ما می‌توانیم یک دیپلماسی فرهنگی در عرصه‌ باستان‌شناسی و بسط و تعمیق همکاری‌های دو جانبه‌ علمی و فرهنگی با یکدیگر داشته باشیم.

سپس پیروزان محبوب، مدیر خانه‌ ایران در وایمار و از مجریان اصلی این جشنواره اظهار امیدواری كرد که برگزاری چنین برنامه‌هایی موجب دریافت و فهم صحیح‌تر جوامع بشری از یکدیگر و برطرف شدن سوءتفاهم‌ها و گسترش همگرایی و همبستگی اقشار مختلف جامع انسانی شود.

در ادامه علیرضا پاک‌فطرت، شهردار شیراز، در سخناني اظهار كرد: برگزاری ششمین دوره‌ي بزرگداشت حافظ و گوته در شهر تاریخی وایمار كه به منظور بسط روابط انسان‌دوستانه و گسترش گفت‌وگوی میان غرب و شرق صورت گرفته است، حرکتی ارزشمند است.

شهردار شیراز در ادامه گفت: ایده‌ خواهرخواندگی دو شهر وایمار و شیراز، به عنوان شهرهای این دو شاعر جهانی، فرصت مناسبی برای شناخت دو ملت بزرگ ایران و آلمان از یکدیگر است. چنین اقدامی می ‏تواند ابعاد این جشنواره‌ي فرهنگی را گسترده‌تر كند و بر تعداد و تنوع آن در دو کشور بیفزاید.

وی همچنين اظهار امیدواری كرد که در آینده‌اي نزدیک، شاهد خواهرخوانندگی دو شهر همدان و ارفورت باشیم.

پس از پایان مراسم ملاقات با سرشهردار شهر ارفورت، بازدید از کلیسای اعظم ارفورت، دیدار و گفت‌وگو با اسقف اعظم این کلیسا، بازدید از دانشکده‌ الهیات مسیحی وابسته به کلیسای اعظم ارفورت و ملاقات و گفت‌وگو با اعضای هیأت علمی آن در دستور کار هیأت ایرانی قرار گرفت.

در این بازدید، علاوه بر رایزن فرهنگی ايران در برلین و شهردار شهر شیراز و هیأت همراه، آیت‌الله رمضانی، مدیر مرکز اسلامی هامبورگ نیز به عنوان مدعو اصلی این ملاقات، هیأت ایرانی را همراهی كرد.

در این بازدید، در ابتدا هاوكه، سراسقف کلیسای اعظم شهر ارفورت، به ترسیم جایگاه کلیسای کاتولیک اعظم ارفورت در ایالت تورینگن آلمان پرداخت. وی در بخشی از سخنان خود، از کاهش تعداد مسیحیان کاتولیک در این ایالت ابراز نگرانی كرد.

سپس آیت‌الله رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ، در جمع حاضران در جلسه طی سخنانی اظهار كرد: ما امروز شاهد مراسم پیوند شهرهای شیراز و وایمار و نیز همدان و ارفورت در آلمان بودیم و از این موضوع بسیار خرسندیم.

وي در ادامه با مهم دانستن گفت‌وگوی بین ادیان گفت: توصیه به خردورزی و اعتدال و نهی از افراط‌گرایی از ارکان مهم اعتقادی در همه‌ ادیان الهی است و ما می‌بایست در گفت‌وگوها و تعاملات فیمابین همواره از یک روش و قاعده مبتنی بر اعتدال پیروی کنیم.

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در ادامه‌ سخنان خود گفت: بدون شک؛ ادیان و به ويژه ادیان ابراهیمی، می‌توانند تأثیر بسیار زیادی در صلح جهانی داشته باشند. البته در این باره نباید تنها به برگزاری این‌گونه نشست‌ها اکتفا کنیم؛ بلکه باید به فکر راه‌کارهای عملی تحقق عدالت و صلح در صحنه‌ جامعه باشیم. جوامع جهانی باید به سمت صلح پیش بروند. البته بدون صلح میان ادیان، صلح میان بشریت نیز امکان‌پذیر نیست و برای این منظور باید از معنویت موجود در همه ادیان استفاده کنیم.

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ، سپس با اشاره به نظام جهانی افزود: بشریت باید بر حداقل‌های اصول اخلاقی و گزاره‌های مشترک دینی اتفاق نظر داشته باشند که البته این حداقل‏ ها نزد همه‌ ادیان پذیرفته شده است. مثل اینکه باید با همه برخورد انسانی داشته باشیم. آنچه را برای خود می‏ پسندیم برای دیگران هم بپسندیم و آنچه برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران نیز نپسندیم. نباید خشونت را ترویج داد. به حیات بشر باید احترام گذاشته شود.

در بخش پایانی این كفت‌وگوها، گروه شش نفره موسیقی سنتی شیرازی، با نواختن قطعات زیبایی از موسیقی اصیل و گوش‌نواز ایرانی، گوشه‌ای دیگر از این هنر ایرانی را به نمایش گذاشتند.

وایمار و ارفورت، یکی از مهم‌ترین شهرهای فرهنگی اروپا محسوب می‌شود. اقامت و فعالیت بسیاری از مشاهیر ادبی و فرهنگی آلمان همچون گوته، شیلر، هردر و یوهان سباستین باخ و موسیقیدانانی چون هومل (از شاگردان موتزارت) و فرانتس لیست در این منطقه، سبب افزایش اهمیت آن به عنوان یک مرکز فرهنگی در آلمان و اروپا بوده است. آرامگاه گوته که بخشی از میانسالی و سال‌های پایانی عمرش را در وایمار گذراند و شیلر و همچنین گنجینه‌ي کتاب‌هایشان در این شهر قرار دارند.

> بیشتر